خانه هشت ماهه ۹۹ ثبت شد؛ سهم ۱۹ درصدی بخش معدن و صنایع معدنی در صادرات به قطر

هشت ماهه ۹۹ ثبت شد؛ سهم ۱۹ درصدی بخش معدن و صنایع معدنی در صادرات به قطر
تعداد بازدید: 4561

هشت ماهه ۹۹ ثبت شد؛ سهم ۱۹ درصدی بخش معدن و صنایع معدنی در صادرات به قطر

تهران- ایرنا- بررسی آمار تجارت خارجی در دوره هشت ماهه امسال که قطریها حدود ۹۴ میلیون دلار از صادرات غیرنفتی ایران را جذب کردند که ۱۹ درصد از ارزش آن سهم بخش معدن و صنایع معدنی است.گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، آمار تجارت خارجی کشور در هشت ماهه ۹۹ حاکی از تبادل ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود.

سهم ۱۲ درصدی صدور آهن و فولاد

برپایه آمار اتاق بازرگانی تهران، هشت ماهه امسال ۲۹.۹ هزار تن محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد به ارزش ۱۱.۳ میلیون دلار به قطر صادر شد که میانگین قیمت آن هر تن ۳۷۹ دلار بود و سهم حدود ۱۲ درصد از کل صادرات به این کشور را به خود اختصاص داد.

بررسی ها نشان می دهد که ۳۰ قلم کالای عمده صادراتی ایران به قطر حدود ۷۵.۶ درصد از صادرات کل به این کشور را تشکیل می دهد.

صادرات ۱.۹ میلیون دلاری میلگرد

ایران در دوره این گزارش چهار هزار و ۵۰۰ تن میلگرد کلاف به ارزش افزون بر ۱.۹ میلیون دلار به قطر صادر کرد که میانگین قیمت آن هر تن ۴۲۰ دلار ثبت شد.

همچنین نیمی از صادرات کشورمان به این همسایه جنوبی خلیج فارس مربوط به ۱۰ قلم کالا می شود.

صدور ۱.۷ میلیون دلار سیمان سفید

آمار مورد بررسی حاکی از صادرات ۱.۷ میلیون دلاری سیمان سفید ایران به کشور یاد شده است که وزن آن بیش از ۲۵.۸ هزار تن ثبت شده و میانگین قیمت این کالای ساختمانی رقم ۴۸ دلار را نشان می دهد.

مجموع صادرات به قطر در دوره فروردین لغایت آبان ماه امسال ۹۳۲ هزار تن ثبت شده و قیمت متوسط کالاهای صادراتی ۱۰۱ دلار بود.

۲۵۵.۴ هزار تن سنگ گچ صادراتی

برابر داده های اتاق بازرگانی تهران، هشت ماهه ۹۹ بالغ بر ۲۵۵.۴ هزار تن سنگ گچ به ارزش ۱.۵ میلیون دلار به قطر صادر شده که متوسط نرخ آن هر تن چهار دلار ثبت شد.

همچنین سایر سیمان پرتلند نیز به میزان ۶۵.۶ هزار تن به ارزش ۱.۵ میلیون دلار به این کشور در دوره مزبور صادر شد که میانگین ارزش آن هر تن ۲۴ دلار بود.

به گزارش ایرنا، کل صادرات کشور در هشت ماهه ابتدایی امسال ۷۵ میلیون و ۸۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار ثبت شد، کارنامه تجارت خارجی ایران در آبان ماه رقم ۶ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار را نشان می دهد که سهم صادرات، سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار و واردات نیز سه میلیارد و ۹۲ میلیون دلار ثبت شد.